3 marca Światowym Dniem Pisarzy. Za co kochają herbatę?

Wygodne biurko, ulubiony długopis lub pióro i czyste kartki, czekające na przypływ weny. Czy czegoś tu, aby nie brakuje? Wielu pisarzy i miłośników literatury odpowiedziałoby bez wahania – filiżanki z herbatą. Od czasu, gdy zaparzono je po raz pierwszy, listki herbaty i sporządzany z nich napar pobudzają umysły i inspirują ludzi w każdym zakątku globu. Wielu z nich postanowiło swoją miłość do herbaty uwiecznić na kartach powieści. Z okazji Światowego Dnia Pisarzy eksperci Ahmad Tea London dzielą się swoimi ulubionymi cytatami o tym szlachetnym trunku.

Nie da się ukryć, że miłośnicy słowa pisanego szczególnie upodobali sobie herbatę. Podczas gdy kawa dominuje poranki, popołudnie wraz z wszelkimi jego dobrodziejstwami to czas herbaty. Jest to idealny napój zarówno dla moli książkowych, jak i wirtuozów słowa pisanego. Z dobrą herbatą dobra książka smakuje jeszcze lepiej, a twórcze soki płyną jakby szybciej. Nic dziwnego więc, że peany na cześć bursztynowego naparu znajdziemy na kartach wielu słynnych powieści.
Dla Jane Austen, jednej z najsłynniejszych brytyjskich pisarek, herbata to coś więcej niż chwila przerwy w ciągu pełnego emocji dnia. Jej postaci piją wspólnie herbatę, by mieć pretekst do szczerych rozmów i wymiany ploteczek. Uwiecznione w powieściach Austen swatki i matrony popijają herbatę także po to, by z tej okazji zafundować sobie zastrzyk energii. Popołudniowa herbata w świecie autorki „Dumy i uprzedzenia” pojawiała się bowiem często na stole uginającym się pod ciężarem ciast, słodkich bułeczek i słoików pełnych dżemu.

Choć herbata kojarzy się z eleganckimi podwieczorkami i misternie zdobionymi filiżankami, to także napój człowieka pracującego.

Przekonał się o tym Samuel Johnson – Brytyjczyk, który w 18. wieku samodzielnie spisał słynny Słownik języka angielskiego. Jak sam stwierdził, pił herbatę tak często, że jego czajnik rzadko miał okazję przestygnąć. Napar z tej „fascynującej rośliny” nie tylko pobudzał go do wysiłku intelektualnego, ale i dodawał jego życiu odrobiny poezji. „Jestem bezwstydnym herbaciarzem, (…) któremu herbata przynosi ukojenie o północy, i który z herbatą wita każdy poranek” – pisał o sobie Johnson.
Miłośników herbaty nie brakuje także poza granicami Wielkiej Brytanii. W wielu rosyjskich domach w centralnym punkcie mieszkania stał samowar – nierzadko piękny przyrząd do parzenia wybornej herbaty. Jej koneserem był choćby Fiodor Dostojewski. W notatkach jego córki znajduje się dokładna instrukcja przyrządzania idealnej herbaty dla pochłoniętego pracą ojca. Swoją miłość do herbaty na kartach sztuk i powieści uwiecznił także Antoni Czechow. Nie brakowało mu przy tym specyficznego poczucia humoru. Kto inny mógłby napisać: „Jakaż piękna dziś pogoda. Aż nie wiem, czy zrobić herbaty, czy iść się powiesić”?

Ulubione cytaty ekspertów Ahmad Tea London:

Kawa jest dobra dla ciała, ale herbata to napój duszy.
David Mitchell

Żaden kubek herbaty nie jest wystarczająco pojemny, a książka wystarczająco długa, by mnie zadowolić.
C.S. Lewis

Jaka to rozkosz, jaka słodycz życia – siedzieć w chłodnym domu, pić herbatę, pogryzać ciasto i czytać.
Olga Tokarczuk

Mały czajnik pękaty / nagotuje herbaty, / herbaciane bulgocąc nonsensy.
Agnieszka Osiecka

Lubię pić zieloną herbatę i czytać. Po prostu nie mam lepszego pomysłu na resztę życia.
Krzysztof Varga

Skontaktuj się z nami
Z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania!

Wyślij wiadomość na:
Łódź
Gdańska 47/49, bud. D
90-729 Łódź
Warszawa
Modra 92c
02-661 Warszawa
Skontaktuj się z nami Z przyjemnością odpowiemy
na Twoje pytania!
[contact-form-7 id="296" title="Formularz kontaktowy - Ogólny"]